Učiť sa po francúzsky

 
prev next

jazykový kurz – francúzska výslovnosť

April 8th, 2011 general

O tom, že naučiť sa po francúzsky nie je pre nás, Slovákov, zrovna “malina” je všeobecne známe (pozri: jazyková škola francúzštiny). Jedným z hlavných dôvodov je odlišnosť jazykových skupín; francúzština je románsky a slovenčina slovanský jazyk.

Ak sa však už rozhodneme naučiť sa po francúzsky a zdolať francúzsku gramatiku narazíme na väčšieho nepriateľa a tým je francúzska výslovnosť. Všetko sa inak píše ako vyslovuje a po celom dni rozprávania nás bolia ústa zo snahy správne artikulovať. Osobne,  je to pre mňa najväčší nepriateľ. Francúzi majú veľmi citlivý sluch a pokiaľ nevyslovíte slovo, tak ako sa “má” pokrútia hlavou so  “je ne comprends pas” (nerozumiem).

Jediná rada ako zvládnuť francúzsku výslovnosť je hovoriť, hovoriť, hovoriť a nechať sa hlavne opravovať. Ja mám našťastie trpezlivých kolegov, ktorí ma opravia vždy, keď treba.

Sme v dobe, kedy anglické slová sa stali súčasťou našej dennodennej slovnej zásoby: míting, manažér, brífing… používame bez toho, aby sa niekto pozastavil nad ich významom. Takže je zrejmé, že aj vo Francúzsku, budete hovoriť svojim francúzskym kamarátom, že počúvate hudbu na iPhone bez toho, aby ste sa zamysleli nad tým, či Vám budú rozumieť. OMYL. Francúzi skoro nikdy nevyslovujú anglické slová “po anglicky”, buď ich preložia alebo ich vyslovia s francúzskym prízvukom. Osobne si myslím, že to spôsobí veľa vtipných situácií. Nedávno som si v kaviarni chcela objednať  kávu a brownie (pýtala so si ho s anglickou výslovnosťou) a predavačka sa na mňa milo usmiala a povedala “Kávu a Eh?”. Slušne som zopakovala “brau-ny s’il vous plâit”, no predavačka opäť pokrútila nechápavo hlavou. Tak som skúsila techniku dorozumievanie sa  “rukami – nohami” a ukázala som, čo si prosím a pani predavačka s úsmevom  zopakovala “Aaaah, Vy si prosíte brüny” .

Som vo Francúzsku niekoľko mesiacov a každý deň ma Francúzi niečim prekvapia. Uvediem Vám pár príkladov, aby ste sa mohli vyhnúť podobnej situácií ako bola tá moja.

Tu sú:

Brownie – “brüny”

Manhatan – “Manatan”

Miami – “Mijami”

iPhone – “ifon”

Muffin – “müfin”

Coca cola – “koka”

Príďte na jazykový kurz francúzštiny do Nice a naučíte sa správnu francúzskej výslovnosť.

Prečítajte si o francúzskej kultúre a gastronómií na našom blogu www.azurlingua-culture.com

VN:F [1.9.7_1111]
Did you like ? Vote now !
Rating: 4.9/5 (9 votes cast)
jazykový kurz - francúzska výslovnosť, 4.9 out of 5 based on 9 ratings
 

Commentaires pour “jazykový kurz – francúzska výslovnosť”

comments powered by Disqus
 1. Marek says:

  Mille fois merci. Il semble que la perfection soit atteinte non quand il n’y a plus rien à ajouter, mais quand il n’y a plus rien à retrancher.

 2. mamina says:

  výborne

 3. martin says:

  tak toto sa ti naozaj podarilo Lu!

 4. Janaina says:

  Très cool article!!

 5. Uliana says:

  Merci pour l’article! Il est vraiment utile)))

 6. viviana says:

  c’est essentiel savoir bien prononcer à la “française” lors d’une séjour en France ;)


general

nouvelle vague
Jazykový kurz s hudobnou skupinou Nouvelle Vague

Jazykový kurz francúzštiny a francúzska hudba jednoducho patria k sebe. Nouvelle Vague je francúzske hudobné zoskúpenie vedené hudobníkmi Marc Collin a Olivier Libaux. Názov skupiny je slovnou hračkou odkazujúcou v prvnom rade na francúzskú filmovú Novú vlnu (vo francúzštine – Nouvelle Vague) zo 60. rokov 20. storočia (viac o francúskej filmovej Novej vlne si môžete prečítať v našom prechádzajúcom článku) a zvukich […]

 

francois-truffaut-002
Nová vlna

Nedávno som videla francúzsky film “Deti raja”. Úplne ma nadchol. Dialógy boli vtipné a bystré (scenár k filmu napísal básnik Jacque Prévert). Film, režiséra Marcela Carné-a sa stal kultovým filmom francúzskej kinomatografie. V roku 1979 dokonca získal cenu Césara ako najlepší francúzsky zvukový film všetkých čias. Deti raja patrí k filmom novej vlny francúzskej kinomatografie.  Ide o skupinu filmov […]

 

Bienvenue-sur-www.nicejazzfestival.fr_imagelarge
Jazykový kurz-Jazzový festival v Nice

Ak sa práve chystáte do Nice na jazykový kurz francúzštiny, môžte využiť túto priležitosť a zúčastniť sa jazzového festivalu v Nice. Festival sa tento rok koná v dňoch od 8. – 12. júla 2011. Jazzový festival v Nice sa konal prvý krát v roku 1948 a od roku 1972 každy rok až do dnes. Patrí […]

 

Donnez votre avis !
Moyenne : 5.00 /5 (1 votes)

Partagez !